Wiedza o społecznych zachowaniach człowieka w świetle badań psychologów społecznych. Cz. 1. Stanfordzki Eksperyment Więzienny.

Wiedza o społecznych zachowaniach człowieka w świetle badań psychologów społecznych. Cz. 1. Stanfordzki Eksperyment Więzienny.

Bezpłatny wykład online
Wymagane zapisy
Termin

20 marca 2024, 18:00

Prowadzący

dr hab. Ilona Urych


Podczas prelekcji analizie poddany zostanie jeden z najsłynniejszych eksperymentów psychologii społecznej, jakim jest Stanfordzki Eksperyment Więzienny (ang. Stanford Prison Experiment), który przeprowadziła grupa psychologów z Uniwersytetu Stanforda pod kierunkiem Philipa Zimbardo w 1971 r. Celem projektu było zbadania psychologicznych efektów symulacji życia więziennego. Jednak zarówno przebieg eksperymentu, jak i wnioski sformułowane po jego zakończeniu, wykraczają poza instytucję więzienia i związane są z naturą ludzką. 

Ten przeprowadzony ponad 50 lat temu eksperyment inspiruje przedstawicieli nie tylko świata nauki, ale i kultury popularnej. Dlatego też na jego podstawie powstał m.in. w 2010 r. film „Eksperyment”, a w 2015 r. „The Stanford Prison Experiment”. Natomiast wydarzenia w więzieniu Abu Ghraib podczas drugiej wojny w Iraku spowodowały, że po raz kolejny w przestrzeni publicznej powrócił namysł nad uniwersalną prawdą o człowieku, jakiej dowiódł Stanfordzki Eksperyment Więzienny. 

Dziękujemy za zainteresowanie!

Sprawdź naszą stronę i wybierz inne możliwości rozwoju, które przygotowaliśmy dla Ciebie!