Jaki wpływ ma Rewolucja Przemysłowa 4.0 na przyszłe kwalifikacje?
Współczesna gospodarka coraz bardziej stawia nacisk na cyfryzację i zrównoważony rozwój, dlatego kwalifikacje i kompetencje związane z tymi obszarami są kluczowe dla przyszłości rynku pracy.
Rynek pracy, edukacja i kompetencje – zapotrzebowanie przedsiębiorstw na zawody przyszłości
Aktualne trendy i wyniki badań wskazują na potrzebę rozwijania umiejętności miękkich, elastycznego podejścia do pracy i nauki, kształcenia ustawicznego, połączenia teorii z praktyką, posiadania wyższego wykształcenia oraz umiejętności technologicznych, aby być konkurencyjnym na rynku pracy. Zapotrzebowanie przedsiębiorstw na tzw. zawody przyszłości jest bardzo zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak rozwój technologiczny, zmiany społeczne i demograficzne, a także trendy i potrzeby rynkowe.
W związku z tym, zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu Diagnoza potrzeb szkoleniowych u obecnych i przyszłych pracowników w celu dostosowania kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych do potrzeb i oczekiwań pracodawców opracowanego przez dr Magdalenę Gieras na zlecenie Akademii WIT. Raport ten dostarcza cennych wskazówek na temat tego, jakie umiejętności i kwalifikacje będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.